Web Content Viewer
ActionsПроцедури
Отворени за кандидатстване |
С изтекъл срок на кандидатстване |
За обществено обсъждане |
11.07.2023 г.
Комитетът за наблюдение на Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ) одобри 9 нови процедури за 2023 г.
До края на 2023 г. по ПНИИДИТ ще бъдат отворени процедура за над 500 млн. лв. за устойчивото развитие на националната иновационна екосистема. От тях 336 млн. лв. са за подкрепа на Центровете за върхови постижения и компетентност, изградени по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., две инфраструктури от Националната пътна карта за научна инфраструктура или техни обединения и за развитие на Лабораторен комплекс към научно-технологичен парк „София Тех Парк“. Тази дейност ще се изпълнява от Изпълнителната агенция „Програма за образование“ в качеството й на междинно звено по Програмата.
Комитетът за наблюдение (КН) одобри процедура за развитието на платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса. За целта ще бъдат надградени регистрите на Националния център за информация и документация (НАЦИД) към МОН. Платформата ще предоставя информация в систематизиран и общодостъпен вид относно експертизата, услугите и инфраструктурата, предоставяни от участващите в инициативата научни инфраструктури, както и техните резултати от успешно реализирани партньорства в рамките на програмата. Включително ще позволява представянето в свободен достъп на постигнати резултати от научна дейност. Малките и средни предприятия ще могат свободно да използват платформата, за да открият подходящите специалисти, услуги и съоръжения за провеждане на високотехнологични научни изследвания, необходими за реализиране на иновационния им проект, или за получаване на високоспециализирана услуга.
С други 16 млн. лв. ще бъде подкрепено създаването на първата за България малка водородна долина в Стара Загора. Инициативата се реализира със средства по ПНИИДИТ, с финансовата подкрепата на съвместното европейското партньорство „Чист водород“ и с частни инвестиции. Изграждането на водородна долина е ключово и ще демонстрира широк спектър от приложения, при които водородът може да подобри качеството на живот на гражданите, да е фактор за намаляване на емисиите на CO2, които замърсяват въздуха, да защити бизнес модел, при който зеленият водород има конкурентна цена. Изпълнението на проекта ще има ролята на трамплин - ще ни позиционира на европейската и световна карта на водородните долини и ще подпомогне реализиране на мащабни инвестиционни проекти.
КН на ПНИИДИТ одобри дейности за близо 65 млн. лв. за изграждането на стратегическа рамка за управление и оперативна съвместимост на данните и за изграждане на различните компоненти на националната система за киберсигурност.